Başlangıç / Teknoloji / Banggood’dan sipariş verdiğim “Xiamio roborock S50” geldi.

Banggood’dan sipariş verdiğim “Xiamio roborock S50” geldi.

Akıllı süpürgeleri uzun bir süredir araştırıyorum. Piyasada paranıza göre model ve marka var diyebilirim ama isteklerinizi gerçek manada verebilecek malesef bir kaç marka var.

Benim dikkatimi çeken iki marka oldu Xiamio ve iRobot. Aslına bakacak olursak bu işin erbabı iRobot adamların işi akıllı süpürge, robot üretmek senelerdir bu piyasadalar ancak iRobota sahip olmak için yeterli bütçeniz olmalı 🙂

Bende ona alternatif olarak hatta belki bir tık ileride diyebileceğim Xiamio markasını keşfettim. Markanın Roborock ile bir anlaşması mevcut ve birbirinden farklı birkaç robotları bulunuyor bunlarıda tek tek araştırdım hangisinin bizim için uygun olacağına baktım.

Aldığım robotun resmi aşağıda Xiamio Roborock s50

xiamio-roborock-s50-özellikleri

Biz Türk’lerin evi halısız olmaz 🙂 o zaman alacağım robot halıları atlamalı, saçaklara takılmamalı, dipköşe bucak temizlemeli 🙂

Adamlar işi biraz abartmış birde paspas özelliği eklemişler tabi buda bütçenize göre şekilleniyor ama iRobot ile aynı özellikteki cihazlar arasında 2 kat fiyat farkı bulunuyor. Ufak bir not düşeyim iRobot kameralarla çalıştığı için gece ve karanlıkta stabil çalışmazken, kızılötesi ile çalışan Roborock zifiri karanlıkta dahi temizliğini köşe bucak yapıyor.

İlginizi Çekebilir  Ücretsiz maskeler "hayat eve sığar" uygulaması ile alınabilecek

Xiamio roborock S50 kaç para?

Ülkemizde yurtdışına oranla yaklaşık 1.500tl daha pahalı olan(Ben aldığımda) bu cihazı ben Banggood aracılığı ile 2650tl’ye sigortasıydı kargosuydu vergisiydi hepsi dahil aldım.

Tam 12 gün sonra ürün elime ulaştı evet şaşırtıcı değil mi? Ama banggood bu konuda gerçekten iyi, neden derseniz siparişlerinizi kendi depolarından gönderiyorlar. Aliexpress gibi alıcı ve satıcıyı buluşturmuyor.

Evet bende bu canavarı anlatmak için sabırsızlanıyorum. Hadi başlayalım.

Roborock s50’nin teorik değil pratik özellikleri

Ürün elimize ulaştıktan sonra dikkatli bir şekilde kutuyu açtık priz Avrupa yani ülkemizle uyumlu geldi.

Cihazı fişe taktıktan sonra direk üzerindeki “Clear” butonuna basarak evi süpürmesini sağlayabilirsiniz. Biraz bahsetmek gerekirse cihazı salonun bir köşesine koydunuz ve salonunuzla birlikte sadece bir odanızın temizlenmesini istiyorsanız diğer kapıları kapatarak süpürtmeye başlayabilirsiniz. Tabi bu benim önerdiğim bir yöntem değil, cihazın tüm özelliklerini fazlasıyla kullanmak ve durumunu takip etmek için “Xiamio home” uygulamasını yüklemek ve cihazını tanıtmak gerekiyor.

Cihazın tanıtımını gerçekleştirdikten sonra tüm kapılar açık şekilde tüm evi bir kez süpürttürün. Robot evin genel bir haritasını çıkaracak hatta evin odalarını tek tek sizin için bölecek.

İlginizi Çekebilir  Xiamio Mi Box S ile televizyonlarınızı akıllı tvlere dönüştürün

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra haritanız hazır artık evinize oradan hükmedebilirsiniz. 🙂

Harita ile neler yapabilirsiniz?

Robotun haritalandırma özelliğini aktif etmek için menüden Vacuum settings altında Map saved mode (Beta) özelliğini aktif etmelisiniz.

carpet-mode

Sadece mutfağı süpürmesini ya da salonda bir yere döktüğünüz çerez kırıntılarının olduğu alanı seçerek süpürttürebilir. S50’de bulunan paspas özelliğini kullanarak mutfakta döktüğünüz sıvı gıdaları rahatlıkla temizletebilirsiniz.

Uygulama ile evinize hükmedin

 

Xiamio home uygulaması ile daha çok pislendiğini düşündüğünüz alanı iki hatta üç kez süpürttürerek daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Robot halı bulunan alanları temizlerken halıya geldiğinde daha hızlı vakumlama yapabiliyor. Bu özelliği kullanmak için menüden Vacuum setting > Carpet mode aktif etmelisiniz.

Vacuum setting’deki diğer ayarlara göz atalım.

 • Map saved mode (beta): Haritalandırma özelliğini aktif eder.
 • Carpet mode: Halıların üzerine geldiğinde daha güçlü vakumlama özelliğini aktif eder.
 • Gentle mode: Paspas özelliğini menüye ekler.
 • Robot time zone: Robotun zaman dilimi
 • Do not Disturb mode: Robot evi temizlerken salonun yarısında sarjı bittiyse sarjı dolduktan sonra kaldığı yerde devam eder ancak bu seçeneği işaretlerseniz devam etmez.
İlginizi Çekebilir  En uygun fiyat ve en iyi özellikli bebek kameraları

Timer

 • Zamanlayıcı kurarak robotun istediğiniz saatte temizliğe başlamasını sağlayabilirsiniz.

Voice and volume

 • Robotun konuşma dilini ve ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Pin n go

 • Robotun haritada seçtiğini alana gitmesini sağlayabilirsiniz.

Remote control

 • Robotu telefonunuzdan uzaktan kumandalı araba gibi kontrol edebilirsiniz.

Maintenence

 • Robotun fonksiyonlarının hangi seviyede olduğunu öğrenebilirsiniz. (benim sensörleri temizleme zamanım gelmiş 🙂 )

maintenince

Bunların dışında robota evin dışından bağlanarak çalıştırabilir ve gerekli tüm kontrolleri aynı ağda gibi kontrol edebilirsiniz.

Wi-fi şifremi değiştirdim ne yapmalıyım?

Wi-fi şifrenizi değiştirdikten sonra robotun üzerinde bulunan power düğmesi hariç iki düğmeye aynı anda beş saniye kadar basmanız gerekiyor. Daha sonra uygulama üzerinden işlemlere devam ederek wi-fi şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

Firma iletişim konusunda gerçekten harika gönderdiğim tüm mailler en geç bir saat içinde çözüm bularak yanıtlandı.

Robotun paspas özelliğine geldiğimizde biz tüm halıları kaldırıyoruz sirkeli su koyarak tüm evi sildiriyoruz ve sonuçtan oldukça memnunuz.

Alışveriş sitelerinde yorumlara göz attığınız gibi olumsuz olarak söyleyebileceğim tek şey daha önce almamak olur sanırım.

Kontrol Ediliyor

hayat-eve-sigar-maske-nasil-alinir

Ücretsiz maskeler “hayat eve sığar” uygulaması ile alınabilecek

Ücretsiz maskelerinize ulaşmak için Ptt’nin resmi sitesinden ya da e-devlet üzerinden başvuru yaptığınız halde henüz …

4 yorumlar

 1. İlk fırsatta anneme almak istediğim robot bayılıyorum.

 2. Merhabalar banggooddan aldığınızda türkiyede geçerli bir garanti belgesi oluyor mu ürünün acaba teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir