Başlangıç / Web / Litespeed cache ayarları nasıl olmalı? Detaylı anlatım

Litespeed cache ayarları nasıl olmalı? Detaylı anlatım

LiteSpeed Cache Nedir?

WordPress amacıyla LiteSpeed ​​Cache WordPress (LSCWP) eklentisi, LiteSpeed ​​internet sunucusunun yerleşik sayfa önbelleğinden yararlanarak WordPress site performansını artırmaya yardımcı olur. Sayfa önbelleği, hareketli olarak oluşturulmuş sayfalardan içerik depolar ve böylelikle ziyaretçiler amacıyla daha süratli sayfa yükleme zamanı sağlar.Ülkemizde çoğu hosting firması LiteSpeed özelliğini desteklemektedir. Hosting firmanızı seçmeden evvelce firma ile iletişime geçerek Litespeed özelliğini teyit edebilirsiniz.

Litespeed cache ayarları nasıl olmalı Detaylı anlatım

LiteSpeed Cache Kurulumu

WordPress Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle, “Litespeed Cache” şeklinde arama yaptıktan sonra eklenti karşınıza istikbal “Hemen yükle” butonuna tıklayarak eklentiyi yükleyin. Yükleme prosedürü tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” düğmesini kullanarak eklentiyi tesirnleştirin.

LiteSpeed Cache Ayarları

WordPress Admin Paneli > LiteSpeed Cache > Settings ile LiteSpeed ayar ekranını açın.

Karşınıza alttaki gibi Litespeed Cache eklentisinin standart ayar ekranı çıkacaktır.

Sağ doğrultuda belirleme edilen “Show Advanced Options” (Gelişmiş Ayarlar) butonuna tıklayarak ayar ekranımızı genişletelim. Artık Litespeed Gelişmiş Ayarlarımızı yapılandırmaya başlayabiliriz.

1- General Sekmesi (Genel Ayarlar)

Genel sekmesi ile Litespeed Cache Eklenti Ayarlarını yapmaya başlayalım. İlk alternatif, önbelleğe alma fonksiyonuni açar ve kapatır. Kalan ayarlar, önbellekteki değişik türde içeriklerin sona ermesi amacıyla parametreleri tanımlar. Biz buradaki ayarımızı “Enable” (Etkinleştir) yaparak devam ediyoruz.

TTL “Yaşama Süresi” manasına gelir ve LSCache’in eskimiş bulunduğunu düşünmeden evvelce bir sayfanın önbellekte kalabileceği saniye miktarını ifade eder. Bir sayfa TTL’ye ulaştığında, önbellekten temizlenir. Çoğu site amacıyla çalışması lüzumen varsayılan TTL’ler seçili bulunduğu amacıyla biz bu ayarları ellemeden devam edicez, fakat bunları değiştirmekte özgürsünüz.

Litespeed Cache, General sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

2- Cache Ayarları

Cache sekmesi ile hangi tür içerik ve dosyaların önbelleğe alınacağını ayarlayacağız. Burada varsayılan olarak, Nesne önbelleği ve Tarayıcı önbelleği dışındaki hepsi açıktır.

Cache Logged-in Users: Bu alternatif ile sitenize giriş yapmış kullananlara özel bir önbellek sunulup sunulmayacağını ayarlayabilirsiniz. Üyelik sisteminiz varsa bu ayarı aktif etmeniz size kalmış.

Cache Commenters: Sitenizde bir kullanıcı yorum bıraktığında sayfa yinedan yüklenir. Bu ayar WordPress sisteminizde misafir yorumları üstünde denetlemeyi lüzumtiriyorsa kullanımı kolaydır.

Cache Rest API: Bu alternatif, WordPress REST API’sinin yaptığı talepleri önbelleğe almanıza izin verir.

Cache Login Page: Bu alternatif ile beraber giriş sayfası önbelleğe alınacaktır. (Bu ayarın aktif olmasını tavsiye ederim.)

Cache favicon.ico: favicon.ico dosyasının ayrı olarak önbelleğe alınmasını sağlar. (Bu alternatif ekstra aramayı engeller.)

Cache PHP Resources: Bu alternatif siteniz doğrulusunda yüklenen PHP kaynaklarının önbelleğe alınmasını sağlar. (Dinamik sayfalar amacıyla kullanımı kolay değildir.) Aktif olması site performasına extra katkı sağlar.

Cache Mobile: Bu alternatif ile sitenizin mobil görünümünü önbelleğe alabilmek amacıyla ayrı bir dosya oluşturur. Duyarlı (Mobil uyumlu) bir tema tüketiyorsanız bu ayarı açmanıza lüzum yoktur.

Litespeed Cache, Cache sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

3- Purge Ayarları

Bu sekmede önbelleğin temizlenme zamanının ayarı yapılmaktadır. Çoğu site amacıyla bu ayarlar varsayılan olarak kullanılmaktadır.

Purge All On Upgrade: Bu alternatif ile siteye yeni makale girişi sağladığınızda otomatik olarak önbelleğin temizlenmesini sağlar. Seçeneğin aktif olmasını tavsiye ederim.

Litespeed Cache, Purge sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

4- Excludes Ayarları

Sitenizde birtakım sayfaların önbelleğe alınmasını istemeyebilirsiniz. Mesela sohbet uygulamasını sahibi olan hareketli bir sayfa amacıyla önbellek kullanmak pek mantıklı değildir. Bu sekmede önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfaları filtreleyebilirsiniz.

Litespeed Cache, Excludes sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

5- Optimize Ayarları

Bu sekme ile beraber sitemizdeki dosya ve kod türlerinin optimizasyonunu sağlayarak site süratinda büyük bir artış sağlayacağız.

CSS Minifty: Bu alternatif ile beraber sitenizde belirleme edilen .css uzantılı dosyaların boyutunu küçültüp sıkıştırabilirsiniz. Büyük ölçüde sürati tesir edeceği amacıyla bu alternatifin aktif olmasını öneririm.

İlginizi Çekebilir  En iyi avatar oluşturucu 3 mükemmel site

Inline CSS Minift: Html kodları ortamında yer alan css kodlarını birleştirip, tek satır durumunda yayınlamanızı sağlar.

CSS Combine: Birden çok .css dosyasını tek dosya durumuna getirerek yayınlamanızı sağlar ve sürat amacıyla büyük üstünlük sağlar. Aktif etmenizi öneririm.

CSS HTTP/2 Push: Günümüzde SSL Sertifikası kullanmayan site kalmadı gibi sizde sitenizde SSL tüketiyorsanız bu ayarı aktif edin. SSL kullanmıyorsanız ayarın sizin amacıyla kapalı kalmasında sakınca yok.

JS Minify: Yukarıda (CSS Minify) bahsetmiş bulunduğumuz gibi yalnızca dosya türü olarak Javascript dosyalarınıza uygulamaktadır.

Inline JS Minify: Html kodları ortamında yer alan javascript kodlarını birleştirip, tek satır durumunda yayınlamanızı sağlar.

JS Combine: Birden çok javascript dosyasını tek dosya durumuna getirerek yayınlamanızı sağlar ve sürat amacıyla büyük üstünlük sağlar. (Bu ayar ardından sitenizin ilk yüklenmesinde görüntü sorunu oluşabilir.)

JS HTTP/2 Push: SSL tüketiyorsanız aktif edin aksi takdirde kapalı kalmasının sizin amacıyla bir sakıncası yoktur.

CSS/JS Cache TTL: Bu alternatif ile önbelleğe alınan .css ve .js dosyalarınızın ne kadar vakit önbellekte tutulacağını ayarlayabilirsiniz. Varsayılan ayarlar genellikle iyi bir tercihtir.

HTML Minify: .css ve .js dosyalarındaki prosedürün benzerini HTML dosyaları amacıyla yapar. Aktif olmasını öneririm.

Load CSS Asynchronously: Bu alternatif, CSS dosyalarınızın site açıldıktan sonra yüklenmesini sağlar. Google fonts kullanan sitelerde kullanılmasını tavsiye ederim. Pagespeed’de font ile alakalı bir uyarının kalkması sağlayacaktır.

Load JS Deferred: Javascript dosyalarınızın site açıldıktan sonra yüklenmesini sağlar ve site süratini iyileştirir. Aktif kalması iyi bir alternatif olabilir.

Exclude JQuery: Bu alternatif JQuery kodlarını sıkıştırma, birleştirme prosedüründen hariç tutar. Bu ayarın aktif olmasını tavsiye ederim.

DNS Prefetch: Bu ayar ise sitenize daha evvelce ziyaret etmiş bir kullanıcın yine dns verilerinizi sorgulamasının önüne geçmektedir. Bu ayar evresinde girmeniz lüzumen değer şu şekilde olması lüzumludir; //siteadresiniz.com var ise diğer uzantılarınız onlarıda eklemeniz lüzumiyor.

Remove Comments: Bu ayar ise .css ve .js dosyalarınızda açıklama hedefiyle makalelmış makaleların kaldırmasını sağlar. Aktif olması dosya boyunda küçülme sağlayacağından aktif olmalı.

Litespeed Cache, Optimize sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

6- Tuning Ayarları

Combined CSS Priority: Bu alternatif sıkıştırılmış CSS dosyalarınızın siteden evvelce yüklenmesini sağlar. Bu ayarın kapalı olmasını tavsiye ederim.

CSS Excludes: Bu alternatif ile sıkıştırılmasını istemediğiniz CSS dosyalarını belirtebilirsiniz. Her satıra bir dosya yazabilirsiniz.

Combined JS Priority: Bu alternatif ile sıkıştırılmış javascript dosyalarınızın siteden evvelce yüklenmesini sağlar. Bu ayarın kapalı olmasını öneririm.

JS Excludes: Bu alternatif ile sıkıştırılmasını istemediğiniz javascript dosyalarını belirtebilirsiniz. Her satıra bir dosya yazabilirsiniz.

Max Combined File Size: Bu alternatif birleştirilen dosyaların maximum dosya boyutunu ayarlamanızı sağlar. Varsayılan ayarda kalabilir.

Remove Query Strings: Bu alternatif lüzumsuz ve fonksiyonel olmayan sorgu parametrelerini kaldırılmasını sağlar. Bu ayarı aktif etmenizi tavsiye ederim.

Load Google Fonts Asynchronously: Google fonts tüketiyorsanız fonts servisinin .css dosyarını diğer .css dosyalarından daha sonra yüklenmesini sağlar. Google font tüketiyorsanız aktif olmasında yarar var.

Remove Google Fonts: Google fonts özelliğini devredışı bırakır.

Critical CSS Rules: CSS dosyalarınızda evvelcelik atayabiliyorsunuz. a.css dosyası b.css dosyasından evvelce yüklensin vb.

JS Deferred Excludes: Javascript dosyalarınızda evvelcelik atayabiliyorsunuz. a.js b.js’den evvelce yüklensin vb.

Remove WordPress Emoji: Sitenizde WordPress emoji özelliğini devredışı bırakır.

Litespeed Cache, Tuning sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

7- Media Ayarları – Litespeed Cache İmage Optimization

Bu sekme ile sitemizde belirleme edilen görselleri optimize edeceğiz.

Lazy Load Images: Bu alternatif ile beraber sitenizde Lazy Load özelliğini tesirnleştirebilirsiniz. Sitenizde ekranda yer almayan resimlerin daha sonra yüklenmesini sağlar. Page Speed Insight‘ta “Ekran dışındaki resimleri ertele” uyarısının giderilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir  Youtube videolarınız için ücretsiz,telifsiz müzik ve videolar

Lazy Load Image Excludes: Lazy Load özelliğinin dışında kalmasını dilediğiniz görselleri burada filtreleyebilirsiniz.

Lazy Load Image Placeholder: Sitenizdeki resimlerin yüklenmeden evvelce çıkacağı logo’yu ya da efekti seçebilirsiniz.

Lazy Load Iframes: Resimlerinizin bir çerçeve ortamında yüklenmesini istiyorsanız bu alternatifi aktif edebilirsiniz.

Disable Optimization Pull: Sitenizde belirleme edilen resimleri optimize etmemizi gerçekleştiren alternatiftir. WordPress Admin Paneli > LiteSpeed Cache > Image Optimization > Send Optimization Request düğmesini kullanın.

Image WebP Replacement: Resimlerinizin yeni kuşak görüntü formatı olan .internetp formatında yayınlanmasını sağlar.

Only Request WebP: Image WebP Replacement sekmesini aktif ettiğinizde görseli hem özgün format hemde .internetp formatında görüntüleyebilirsiniz. (Sağlıklı olan alternatif)

Bu alternatif ile görselin yalnızca .internetp formatını görüntüleyebilirsiniz.

Preserve EXIF data: Resim dosyalarınızın yüklendiği hususm, sıkıştırılmış dosya boyutu, resim alt bilgi kapasitesi gibi verileri kayıt etmenize ve optimize etmenizi sağlar.

Image WebP Replacement: Sitenizdeki görüntüleri .internetp ile değiştirir.

WebP Attribute To Replace: Değiştirilecek .internetp değerlerini buradan ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak kalabilir.

WebP For Extra srcset: WordPress mantığı dışında yapılan srcset öğelerinde WebP’nin değiştirilmesini sağlar.

Litespeed Cache, Media sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

8- CDN Ayarları

Eğer bir CDN hizmeti tüketiyorsanız bu sekmede lüzumlu ayarları yapabilirsiniz.

Enable CDN: CDN hizmeti tüketiyorsanız aktif edin.

CDN Mapping (CDN URL): CDN hizmetinin size vermiş bulunduğu url adresini buraya girmeniz lüzumiyor.

-Include Images: Görüntüleri dahil et

-Include CSS: CSS dosyalarını dahil et

-Include JS: Javascript dosyalarını dahil et

-Include File Types: Seçeceğiniz dosya türlerini dahil eder.

Original URL: CDN üstünden sunulacak site adresinizi bu kısıma “//” ile beraber yazmanız lüzumiyor. Örn: //www.safakozt.com aniden çok URL’yi “,” ile ayırabilirsiniz.

Exclude Path: CDN üstünde yayınlanmasını istemediğiniz dosyaları buradan filtreleyebilirsiniz.

Load JQuery Remotely: JQuery dosyanızı kendi sunucunuzda mı? Google sunucusunda mı? yoksa CDN hizmeti aldığınız sunucunuzda mı yayınlıyor sunuz?

Cloudflare API: Cloudflare tüketiyorsanız bu ayarı yapılandırmanız lüzummektedir.

Litespeed Cache, CDN sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

9- ESI Ayarları

Bu sekme ile beraber hareketli sayfalarınız amacıyla lüzumlu önbellek ayarlarını yapabilirsiniz.

litespeed-esi-ayarları
Enable ESI: ESI özelliğini aktif edip kapatabileceğiniz alternatif. Genel sayfaları, seans açan kullanıcılar amacıyla önbelleğe almayı ve ESI blokları vasıtasıyla Yönetici Çubuğu ve Yorumlara hizmet eder. Bu iki blok, alçakta tesirnleştirilmediği prosese önbelleğe alınmayacaktır.

Cache Admin Bar: Yukarıda bildirdiğimiz yönetici çubuğu önbelleklemeyi tesirnleştirmezi sağlar.

Cache Comment Form: Yukarıda bildirdiğimiz Yorumları önbelleklemeyi tesirnleştirmezi sağlar.

Vary Group: Buradan özel sayfaların “x” saniye sonra önbelleği temizlensin gibi bir değer atayabilirsiniz. Örn: Adminlerin gördüğü sayfaların 99 saniyede bir önbelleğinin temizlenmesini sağlar.

Litespeed Cache, ESI sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

[A] Advanced Ayarları

Bu sekmedeki ayarlar ilerlemiş kullanıcılar amacıyladir. Biz yüzeyel olarak üstünden geçeceğiz.

litespeed-advanced-ayarları
Object Cache: Nesne önbelleği özelliğini aktif edip pasifleştirebileceğiniz alternatif.

Browser Cache: Tarayıcı önbelleği özelliğini aktif edip pasifleştirebileceğiniz alternatif.

-Browser Cache TTL: Önbelleğin temizlenme zamanını özelleştirebileceğiniz alternatif.

Check Advanced Cache: Advanced-cache.php dosyası, önbelleğin tesirn bulunduğunu belirtmek amacıyla pek çok önbellek eklentisi doğrulusunda kullanılır. Bu alternatif işaretlendiğinde ve bu dosyanın diğer bir eklentiye ait bulunduğu belirleme edildiğinde, LiteSpeed’in önbelleğe alma fonksiyonu çalışmaz.

Login Cookie: SYNTAX: alfasayısal ve “_”. Boşluksuz ve büyük / ufak harf duyarlı. DİĞER WEB UYGULAMALARINDAN EŞSİZ OLMALIDIR. Varsayılan giriş çerezi, _lscache_vary. Sunucu, bu çerezin varlığına dayalı olarak kullanıcının giriş yapmış olup olmadığını belirleyecektir. Bu ayar, aynı tesir kısmı amacıyla aniden çok internet uygulamasına sahip olanlar amacıyla yararlıdır. Her internet uygulamasında aynı çerez kullanılıyorsa, sunucu bir kullanıcının giriş yapmış olup olmadığını şaşırtabilir. Burada ayarlanan çerez, bu WordPress kurulumu amacıyla kullanılacaktır. Örnek kullanım durumu: Www.example.com amacıyla yüklü bir WordPress var. Sonra diğer bir WordPress (MULTISITE DEĞİL) www.safakozt.com/blog/ adresinde kurulur. Önbellek, doğru önbellek amacıyla hangi WordPress sitesine kimlerin giriş yaptığını ayırt etmelidir.

İlginizi Çekebilir  Online Photoshop ile resim özgünleştirme ve sıkıştırma

Purge All Hooks: Eklediğiniz dosyalar çalıştırıldığında diğer dosyalar çalıştırılacaktır.

Improve HTTP/HTTPS Compatibility: Sitenizde SSL aktif ise bu alternatifi aktifleştirebilirsiniz.

Instant Click: Bu alternatif sunucuya ekstra istekler üretecek ve sunucu yükünü artıracaktır.

Litespeed Cache, Advanced sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

[D] Debug Ayarları

litespeed-debug-ayarları
Disable All Features: Bu alternatif LSCache özelliklerini ve bütün optimizasyonları devredışı bırakmanızı sağlar.

Debug Log: WordPress hata seleksiyon günlüğüne çıktı verir. Sunucunuzun disk dolumunu önlemek amacıyla her şey çalıştığında bu ayar kapatılmalıdır. Yönetici IP alternatifi yalnızca yönetici IP’lerinden gelen isteklere günlük mesajları gönderir. Günlükler “wp-content/debug.log” dosyasına kayıt edilir.

Admin IPs: Listelenen IP’lerin (her satırda bir tane) tarayıcılarından belirli eylemleri gerçekleştirmesine izin verir.

Debug Level: Gelişmiş ve kolay civar seçimini yaparak Debug ayarlarınızı genişletebilirsiniz.

Log File Size Limit: Günlük dosyasının maksimum boyutunu belirtebilirsiniz. Minimum 3 MB Maksimum 3000 MB

Heartbeat: Bu ayarı devredışı bırakmak AJAX görevlerinin çalışmamasına namacıyla olabilir.

Log Cookies: Günlük çerezleri açıp/kapatabilirsiniz.

Collapse Query Strings: log dosyasını sadeleştirmek amacıyla filtreleminizi sağlar.

Log Filters: Bu listedeki dosyalar günlüğe (log) kayıt edilmez.

Exclude Filters: Bu dizileri sahibi olan dosyalar günlüğe kayıt edilmez.

Litespeed Cache, Debug sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

[C] Crawler Ayarları

Delay: Bir tarama esnasındaki istekler arasındaki gecikme amacıyla mikrosaniye cinsinden zamanı belirtin. Tavsiye edilen değer: 500 API: Bu ayarı geçersiz kılmak amacıyla sunucu değişkenleri CRAWLER_USLEEP kullanılabilir.

Run Duration: Tarama aralığı zamanınce saniye cinsinden zamanı belirtin.

Interval Between Runs: Her çalışma aralığı arasındaki vakit amacıyla saniye cinsinden zamanı belirtin. 60’tan büyük olmalı.

Crawl Interval: Tarayıcının, bütün site haritasını yine taramaya başlaması amacıyla ne kadar vakit geçeceğini belirtin.

Threads: Tarama yapar iken kullanılacak husus miktarını belirtin.

Server Load Limit: Tarama esnasında izin verdiği maksimum ortalama sunucu yükü. Kullanılan sunucu ipliklerinin sayısı, ortalama sunucu yükü bu sınırın altına düşene kadar aktif olarak azalacaktır. Bu, tek bir iplikle elde edilemezse, geçerli palet çalıştırması sona erdirilir.

Site IP: Etki kısmı adı yerine IP’ye göre taramak amacıyla bu sitenin IP adresini girin. Bu, DNS ve CDN aramalarının yükünü ortadan kaldırır. (isteğe bağlı)

Role Simulation: Siteyi seans açmış bir kullanıcı olarak taramak amacıyla, simüle edilecek kullanıcı kimliklerini girin. Her satıra bir tane.

Cookie Simulation: Belirli bir çerez amacıyla gezinmek amacıyla çerez ismini ve taramak dilediğiniz değerleri girin. Değerler satır başına bir olması lüzumludir ve boş bir satır içerebilir. Her bir çerez sayısal değeri amacıyla oluşturulmuş bir gezgin olacak ve her bir simülasyon rolü olacak.

Custom Sitemap: Tarayıcı, Google XML Site Haritanızı kendi yerine kullanabilir. Site haritanızın tam URL adresini buraya girin.

Sitemap Generation: Site haritası ile alakalı ayarları yapacağımız alan.

-Include Posts: Gönderileri dahil et.

-Include Pages: Sayfaları dahil et.

-Include Categories: Kategorileri dahil et.

-Include Tags: Etiketleri dahil et.

-Exclude Custom Post Types: Buradaki gönderileri türlerini hariç tut.

Özel bir site haritası tüketiyorsanız [C] Crawler sekmesindeki ayarlarınız geçersiz kalacaktır.

Litespeed Cache, Crawler sekmesi’ndeki ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

LiteSpeed Cache Temizleme – Litespeed Cache Clear Cache
Aşağıdaki adımlar ile Litespeed Cache temizleme prosedürünü yapabilirsiniz.

WordPress Admin Paneli > LiteSpeed Cache > Manage > Purge All

Ayarlar ile alakalı aklınıza takılan bir soru bulunduğunda yorum kısmında belirtmeyi ihmal etmeyin beğeni ile yardımcı olmaya çalışıyor olacağım.

Kontrol Ediliyor

wordpress-gururla-sunar-yazisini-kaldirmak

WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırmak Sadece Bir Dakika

“WordPress Gururla Sunar” Yazısını aşağıdaki adımları izleyerek sadece bir dakikada kaldırabilir ya da değiştirebilirsiniz. Türkçe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir